راهنمای سفر به شهر تبریز

راهنمای سفر به شهر تبریز | شهر توریستی تبریز

06:005220

راهنمای سفر به شهر تبریز

اگر بخواهیم شهر تبریز را از نظر موقعیت جغرافیایی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که شهر تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و در انتهای قسمت شرق و جنوب شرقی جلگه ی تبریز قرار گرفته‌ است. این شهر از قسمت شمال به کوه‌ های پکه‌ چین و عون بن علی، از سمت شمال ‌شرق به کوه‌ های گوزنی و بابا باغی، از سمت شرق به گردنه ی پایان و از سمت جنوب به دامنه ‌های رشته‌ کوه سهند محدود شده‌ است.
موقعیت جغرافیایی
8
جاذبه های دیدنی
7
غذاهای معروف
9.5
آب و هوای شهر
8.5

راهنمای سفر به شهر تبریز | شهر توریستی تبریز

( راهنمای سفر به شهر تبریز )

تبریز را همه به عنوان یکی از کلان‌ شهرهای ایران می شناسیم. دیار آذری زبان های ایران، مرکز استان آذربایجان شرقی است

موقعیت جغرافیایی شهر تبریز

اگر بخواهیم شهر تبریز را از نظر موقعیت جغرافیایی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که شهر تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و در انتهای قسمت شرق و جنوب شرقی جلگه ی تبریز قرار گرفته‌ است. این شهر از قسمت شمال به کوه‌ های پکه‌ چین و عون بن علی، از سمت شمال ‌شرق به کوه‌ های گوزنی و بابا باغی، از سمت شرق به گردنه ی پایان و از سمت جنوب به دامنه ‌های رشته‌ کوه سهند محدود شده‌ است.

ابر شهر تبریز از سمت شمال، جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب به زمین‌های هموار و شوره‌ زارهای تلخه ‌رود که به آن آجی ‌چای نیز می گویند، محدود شده و به شکل یک چاله ی  نسبتاً بزرگ یا یک جلگه ی بین‌ کوهی درآمده‌ است.

ارتفاع این شهر از سطح دریا از ۱۳۴۸ متر است. همچنین در سه ‌راهی مرند تا ۱۵۶۱ متر در محله ی زعفرانیه متغیر بوده و شیب عمومی زمین ‌های تبریز به سمت مرکز شهر و سپس به سمت غرب است. تبریز را که به عنوان بزرگ‌ ترین قطب اقتصادی محدوده‌ ی شمال غرب ایران نیز می شناسند، جمعیتی بیش از ۱٫۵ میلیون نفر در خود را دارد.

آب و هوای شهر تبریز

به طور معمول میانگین دمای هوای تبریز در گرم ترین ماه سال یعنی تیر ماه برابر با ۲۵ درجه ی سانتی گراد یا بالاتر و یا پایین تر است. همچنین در سردترین ماه سال نیز دمای هوای اینم شهر منفی ۲٫۵ درجه ی سانتی گراد است.

به صورت کلی آب و هوای شهر تبریز استپی و خشک است. آب و هوای تابستان‌ های این شهر گرم و خشک و در زمستان، آب و هوایی سرد دارد.

غذاهای معروف تبریزی

  • دویماج

دویماج غذایی تبریزی‌ است که هم در وعده‌ ی صبحانه و هم در عصرانه میل میل شود. تبریزی ‌ها این غذا را با نان خشک تبریزی، پنیر محلی، کره، سبزی خوردن که شامل: تره، جعفری، ترخون، پونه فراوان و گردو درست می‌ کنند.

  • کوفته تبریزی

می رسیم به کوفته تبریزی معروف. در گذشته گوشت را در هاون سنگی می ‌کوبیدند و سپس سبزیجات و لپه را به آن اضافه می ‌کردند اما در حال حاضر از گوشت چرخ‌ کرده برای تهیه ‌ی این غذا استفاده می ‌کنند. گردو، آلو، پیاز سرخ‌ شده، زرشک و گاهی اوقات تخم مرغ آب پز در وسط آن می گذراند و در نهایت در سسی که از رب گوج ه‌فرنگی و آب و زعفران تهیه شده است، می ‌پزند.

  • یپراخ دلماسی

دلمه‌ ی برگ مو نام ارسی پیراخ دالماسی است. این غذا یکی از پیش‌غذاهای مجلسی و اصیل تبریزی است. برای تهیه ‌ی این غذا از بلغور، برنج، لپه، روغن حیوانی، پیاز سرخ‌کرده و سبزی دلمه که شامل: شوید، مرزه، تره می باشد، استفاده می ‌شود.

  • خورش هویج

پر طرفدارترین غذا در میان تبریزی ها خورشت هویج است. برای تهیه‌ ی این خورش، هویج‌ها را به صورت خلال های یک دست و منظم  و با کمی روغن سرخ کرده و به آن نمک می ‌افزایند.

سپس مرغ یا گوشت را با آب و پیاز تفت‌‌ داده شده و رب گوجه‌ فرنگی  می‌پزند یا سرخ می‌ کنند و برای دادن عطر و طعمی بهتر، هم به گوشت و هم به هویج‌ها زعفران اضافه می ‌کنند. در آخر آلبالو را به گوشت ی مرغ اضافه می کنند تا لبه صورت کامل بپزند.

  • سوزی شورباسی

شوربا یکی از قدیمی ‌ترین غذاهای تبریز است اما، امروزه کمتر در سفره ‌های اهالی این شهر دیده می‌ شود. می توان گفت که برای پخت شوربا دستور مشخصی وجود ندارد و هر کس با هر چه بخواهد آن را می پزد.

یکی از مشهورترین شورباها شوربای تره است. برای درست کردن شورباتره باید تره، سیب زمینی، گوجه‌ فرنگی، روغن حیوانی،  تخم ‌مرغ، رب گوجه ‌فرنگی و ادویه داشته باشید.

جاذبه های دیدنی در شهر تبریز

  • کاخ و موزه‌ ی شهرداری

موزه شهرداری تبریز در طبقه ی زیرزمین ساختمان کاخ شهرداری تبریز واقع شده ‌است. این موزه که به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌ های ایران مطرح است، پس از کشور چین، در ردیف اولین موزه‌ های شهرداری ‌های جهان نیز قرار دارد.

  • بازار فرش تبریز

راسته های بازار فرش تبریز یکی از ریشه های تاریخی کشورمان و شهر تبریز است. بوی اصالت این بازار در هوای آن قابل استشمام است. هر بخش از بازار سنتی تبریز با توجه به کسب و کاری که در آن جریان دارد، به شکل خاصی ساخته شده و باعث شده تا راسته بازار، سرا، تیمچه، دالان و گذر به وجود بیایند تا هم کسبه و هم مردم به راحتی و با اطمینان به فعالیت و کسب و کار و خرید و فروش اقدام نمایند.

  • خانه مشروطه

خانه ی مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته است . این بنا به سبک معماری دوره ی قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده است.

  • ائل گلی تبریز

ائل گلی یا شاه گلی یکی از مهم ترین گردشگاه ها و جاذبه های گردشگری شهر تبریز است که در جنوب شرقی تبریز و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده است. این مکان در زمان آق قویونلوها ایجاد شده و در دوره صفویان گسترش یافته است. عمق دریاچه ی شاه گلی ۱۲ متر بوده و در محوطه آن قایق رانی انجام می شود. این دریاچه با احداث هتل ۵ ستاره و بین المللی شاه گلی در مرکزش، جنبه جهانی پیدا کرده است.


13 نوشته
سلام من سارا هستم از بخش اخبار و مقالات شرکت امپریال ترکیه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند