راهنمای سفر به شهر سنندج

راهنمای سفر به شهر سنندج | جاذبه های گردشگری و تاریخی سنندج

09:125950

راهنمای سفر به شهر سنندج

شهر سنندج در میان چند کوه قرار دارد.  از لحاظ جغرافیایی از سمت غرب توسط کوه‌ آبیدر، از سمت شمال توسط کوه شیخ معروف و از سمت جنوب توسط کوه سراج الدین محاصره شده ‌است. این شهر به دلیل موقعیت خود در میان چند کوه به صورت طبیعی شبیه به قلعه یا دژی محافظت شده‌است.
رسومات و جشن ها
8.5
غذا
8
اماکن دیدنی
9.5
تاریخچه
9.5

راهنمای سفر به شهر سنندج | جاذبه های گردشگری و تاریخی سنندج

راهنمای سفر به شهر سنندج

راهنمای سفر به شهر  سنندججغرافیای سنندج

( راهنمای سفر به شهر سنندج )شهر سنندج در میان چند کوه قرار دارد.  از لحاظ جغرافیایی از سمت غرب توسط کوه‌ آبیدر، از سمت شمال توسط کوه شیخ معروف و از سمت جنوب توسط کوه سراج الدین محاصره شده ‌است. این شهر به دلیل موقعیت خود در میان چند کوه به صورت طبیعی شبیه به قلعه یا دژی محافظت شده‌است.

راهنمای سفر به شهر  سنندجسنندج در ارتفاع 1450 تا 1538 متری سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی، در رشته کوه زاگرس قرار دارد. آب و هوای این شهر سرد و نیمه خشک است؛ و دمای آن در برخی روزهای زمستانی به منفی 12 درجه هم می‌رسد. با توجه به استانداردهای جهانی سنندج را نمی‌توان شهری پرباران نامید و میانگین بارش سالانه 500 میلی‌متر است. اما زمستان‌های سنندج یخبندان است و البته این خود از جاذبه‌های سنندج است.

از نظر پوشش گیاهی، سنندج دارای بافت جنگلی نیز هست که عموماً در جنوب سنندج و غرب منطقه‌ی کامیاران قرار دارند. وسعت جنگل‌های سنندج به 78000 هکتار می‌رسد. فرب سنندج را دشت دهگلان فرا گرفته، دشتی بلند که ارتفاعی برابر با 1800 متر دارد. رود قشلاق مهم‌ترین رودخانه سنندج است که بر روی آن سدی ساخته‌اند، این سد و دریاچه پشت آن، این دریاچه محلی مناسب برای انواع ورزش‎‌های آبی است و از زمان احداث گردشگران بسیاری از مردم و و ورزشکاران را به خود جذب می‌کند.

سنندج در محاصره قله‌هاست. ارتفاع این قله ها بین 2800 تا 3400 متغیر است. قله‌های شیخ معروف، ملاکاوه‌، کوه سراج الدین، کوه تخت از قله‌های معروف سنندج هستند.

تاریخچه شهر سنندج

در سال 1636 میلادی، در زمان حکومت شاه صفی از دودمان صفویه، سلیمان خان اردلان مأموریت یافت تا در منطقه‌ای به نام “سنه شهری بسازد. این مکان از لحاظ سیاسی و نظامی در نبرد با عثمانی دارای اهمیتی استراتژیک داشت. اگرچه تا قبل از این تاریخ هم در این مکان مردمانی ساکن بوده‌اند اما اولین نشانه از شهرنشینی مربوط به همین زمان است. در آن سال، سلیمان خان اردلان سازه‌های این شهر را بر روی تپه‌ای در جوار روستایی به نام سنه ایجاد کرد.

اماکن دیدنی سنندج

آثار معماری فراوانی از دوره‌های صفویه و قاجاریه در سنندج باقی مانده است. این آثار باعث شده تا این شهر از لحاظ بافت معماری سنتی بسیار غنی باشد

بازار سنندج

راهنمای سفر به شهر  سنندجاین بازار از بنا‌‌های اولیه‌ ساخته شده به دستور سلیمان خان اردلان در شهر سنندج است. نقشه‌ی این بازار به صورت یکپارچه و مستطیل شکل بود که سال‌ها به همان صورت اولیه باقی ماند. تا این که در زمان پهلوی اول و با شروع اصلاحات و توسعه‌های ساختمانی و در پی عملیات خیابان‌کشی در این شهر، این بازار به دو قسمت تقسیم شد. از آن زمان به بعد بخش شمالی این بازار، بازار سنندج نام گرفت و بخش جنوبی آن به بازار آصف شهره شد. این بازار همچنان در تمام این سال‌ها بازار مرکزی شهر سنندج بوده و همچنان مثل روز اول رونق خود راحفظ کرده است.

موزه سنندج

یکی دیگر از عمارت‌های زیبای سنندج، عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام است. موزه سنندج در بخش بیرونی این عمارت قرار گرفته. عمارتی که در دوره‌ی قاجار ساخته شده و  اروسی‌های بسیار متفاوت و زیبایی دارد. در این موزه آثار بسیار خاص و زیبایی از ادوار تاریخی در معرض نمایش قرار دارد.

عمارت مشیر دیوان

عمارت مشیر دیوان به دستور میرزا یوسف مشیر دیوان در زمان قاجاریه ساخته‌شد. این عمارت هفت حیاط دارد که هر کدام از این حیاط‌ها دارای آبنمایی زیبا و منحصر به فرد خود هستند که منظره آن‌ها را دیدنی کرده‌اند. سقف شیروانی طرح کلاه فرنگی این عمارت زیبا‌ترین ایوان را در این منطقه دارد که چشم بینندگان از دیدنش سیر نمی‌شود. تزئینات به کار رفته در این بنا شامل اُروسی‌های کاربندی، گچ‌بری و تزیینات آجری است

امیریه

این مجموعه را بزرگترین سینما روباز خاورمیانه می‌دانند که به آن سینمای تابستانی هم می‌گویند. امیریه در دامنه‌ی کوه آبیدر قرار دارد و برای مردم سنندج و مسافران آن اولویت اول برای بازدید است.

خانه کرد یا عمارت آصف

این عمارت یکی از اشرافی‌ترین و بزرگ‌ترین عمارت های شهر سنندج است که آوازه‌ی زیبایی‌ و معماری آن در همه جا پیچیده است. خانه کرد بدون شک یکی از جذاب‌ترین‌های دیدن‌های سنندج برای گردشگران است. تماشای تلالو نور آفتاب از میان شاخ و برگ درختان تنومند حیاط مرکزی و گوش سپردن به نوای آرامش‌بخش آب جاری در سراسر حیاط آرامشی وصف نشدنی را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ آرامشی گمشده که مردمان در طول روز در جست وجویش هستند و گاه آنرا در عطری آشنا، گاه در آغوشی از جنس مادر و گاه در سکوت عمارتی کهنسال پیدا می‌کنند.

این عمارت سال‌ها است تبدیل به مامنی برای سنت‌ها، آداب و فرهنگ کردی شده که امروزه مورد هجوم رنگ و لعاب زندگی متجدد و تکنولوژی است. این عمارت امروزه با نام خانه‌ی کرد شناخته می‌شود، موزه‌ای برای مردم شناسی کردها و در میان موزه‌های مردم شناسی قوم‌های خاص در ایران ، بزرگترین است. تزئیات معماری ارزشمندی چون آجرکاری‌های بسیار زیبا، گچ‌بری‌هایی منحصر به فرد و اُروسی‌هایی بی‌نظیر دارد. در میان حمام های سنتی شهر سنندج، زیباترین حمام متعلق به حمام خانه کرد است. زمان شروع ساخت این عمارت دوران صفویه و در عصر قاجاریه تکمیل می‌شود.

مسجد جامع سنندج

این بنا مربوط به عصر قاجار است، در سال 1228 هجری قمری و به دستور امان الله خان حاکم سنندج در این شهر بنا شد. معماری برجسته‌ این بنا، نقطه تمایز آن است.

عمارت وکیل

این عمارت وسعت زیادی دارد و دارای 3 حیاط است و در هر یک از این حیاط‌ها عمارتی مخصوص به خود دارند. درون عمارت وکیل دو حمام نیز قرار دارد که یکی در داخل و حمامی خصوصی و دیگری در بیرون و حمامی عمومی است. این عمارت در دو مرحله ساخته شده، بخش اصلی عمارت در زمان زندیه و بخش‌های دیگرآن در عصر قاجاریه تکمیل شده است. از ویژگی‌های معماری این عمارت می‌توان آجرکاری‌های زیبا، اروسی‌های بی نظیر و پرکار نام برد. در حیاط مرکزی این عمارت، سقفی شیروانی با طرحی زیبا و خاص قرار گرفته که آن را کلاه فرنگی می‌نامند.

حمام خان

برای دیدن این حمام باید به ضلع شمالی بازار قدیمی سنندج بروید. این حمام در سال 1220 هجری قمری و به دستور امان‌الله خان اردلان، حاکم سنندج بنا شد. این حمام بزرگترین حمام باقی‌مانده از آن دوران در شهر سنندج است. تزئینات آهک‌بری که در داخل و نمای بیرون این حمام بسیار زیبا و بی نطیر هستند و جلوه‌ی خاصی به این سازه بخشیده‌اند.

غذا

این شهر مانند تمام شهر‌های ایران، غذاهای محلی خاص و خوشمزه‌ای دارد.

برویشین

این غذا به دو صورت برویشین و برویشین ترش رواج دارد که این دو تفاوت اندکی با هم دارند. طعم ترش  برویشین ترش به خاطر زردآلو است.

آش دانه کولانه

در بسیاری از فرهنگ‌های ایرانی، با رویش اولین دندان‌های کودک شیرخوارشان جشن‌های متفاوتی برگزار می‌شود. در سنندج آشی به نام دانه کولانه پخته می‌شود؛ امروزه این آش در فصل‌های سرد سال نیز پخته می‌شود و دلیل خوبی می‌شود تا اعضای خانواده دور هم جمع شوند.

شلکینه

این غذا بیشتر در جمع‌های بزرگ خانوادگی و تمام فصول سال به خصوص فصل بهار درست می‌شود؛ غذایی مقوی و گرم بوده و به طور خاصی بر روی وسیله‌ای به نام ساج که کاربرد‌های متعددی دارد پخته می‌شود.

خورش ریواس

به دلیل قرار گیری شهر سنندج در منطقه‌ای کوهستانی، مردم این شهر دسترسی آسانی به انواع سبزی‌ها و قارچ کوهی دارند. سبزی‌های بهاری از مواد پر کاربرد ر طبخ غذاهای سنندجی است. برای مثال یکی از غذا‌هایی که با استفاده از ریواس‌های کوهی درست می‌شود خورش ریواس است. طعم ترش و خاص آن در خاطر می‌ماند.

رسومات و جشن ها

شایانه نام جشنی است که به مناسبت تولد اولین فرزند یک زن برگزار می‌شود و معمولا کسی به این مراسم دعوت نمی‌شود و افراد بصورت خودجوش به مراسم می‌روند. در هنگام برگزاری این مراسم درب خانه باز گذاشته می‌شود و همه‌ی مردم می‌توانند در این مراسم شرکت کنند. امروزه این رسم متأسفانه در پس خاطره‌ها مدفون شده‌است. اما رقص به نام دو دستماله آن همچنان به جا مانده است. در این جشن، مهمانان در را به صدا در می‌آورند و صاحب خانه با نوای زیبایی و به زبان شعر می‌پرسد:” چه کسی هستی ؟ خوش خبر باشی”. مهمان نیز به صورت شعر جواب می‌دهد:” مهمان هستیم ؛ خانه‌ات آباد و فرزندانت بسیار” سپس یکی از اعضای خانه همراه با رقصی خاص به نام دو دستماله مسیر را طی کرده و به مهمانان خوش آمد می‌گوید و آنها را به خانه دعوت می‌کند. مهمان در پاسخ به این حرکت میزبان، مقداری پول را در شال دور کمر فرد رقاص می‌گذارد.

زبان مردم شهر کرد

زبان کردی مانند زبان فارسی، به گویش‌های متفاوتی تقسیم می‌شود. گویش‌های سورانی (در شهرستان‌های سقز، بانه و بخشی از مریوان)، اردلانی (در سنندج، دیواندره، بخش‌هایی از مریوان و کامیاران)، کلهری ( در مناطقی از شرق استان کردستان مانند قروه و بیجار) و هورامی (در مناطق اورامان و سرو‌آباد) صحبت می‌شود. گویش هورامی که در مقایسه با گویش‌های دیگر کمتر دچار تحول شده‌است، اشتراکات زیادی با زبان باستانی اوستایی، زبان زرتشت پیامبر دارد.


13 نوشته
سلام من سارا هستم از بخش اخبار و مقالات شرکت امپریال ترکیه

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند